Close
Close

Kiralar B formunda beyan edilir mi?

3 tane dükkanına ait kiraların brüt tutarları ba sınırı olan 5000 TL aşıyor. Stopaj kesintisi yapıp muhtasarda zaten bildiriyorum. B formunda bildirmen gerekiyor mu?

Aylık Kira ödemesinin Brüt tutarı 5.000 TL’nin üstünde ise B formuna yazılır. 

Stopaj ile b formunun ilişkisi olmaz. Ayrı ayrı yükümlülük dür.

İkinci el gayrimenkul vergi mükellefi olmayandan gider pusulasıyla alan yetki belgeli emlakçı satarken alış bedeli ile satış bedeli arasındaki farkı fatura ederek vergilendirmektedir. KDV beyannamesinde alış bedeli özel matrah olarak yazılmaktadır. BS formunda özel matraha yazılan alış bedeli, fatura edilen alış satış arasındaki farka eklenmeli midir?

Özel matrah uygulamasında B formuna KDV dahil toplam tutar yazılır.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts