LOGO MIND BUDGET

Güvenilir bütçeler 

Zaman tasarrufu 

Genel bakış

Güçlü kontrol mekanizmaları ve hataya yer bırakmayan veri girişi özellikleriyle Logo Mind Budget, bütçe hazırlık dönemlerinde zamandan tasarruf sağlıyor; her departmanın kendi bütçesini ortak bir platform üzerinde oluşturmasıyla bütçe yönetimini kolaylaştırıyor.

Güvenilir bütçeler

Logo Mind Budget, işletmelerin bütçe yönetimi süreçlerini kolaylaştırıp hızlandırmanın yanı sıra, oluşturulan bütçelerin güvenilirliğini de artırıyor. Güçlü kontrol mekanizmalarıyla veri kontrolü sağlarken, veri giriş uygulamalarında da hataya yer bırakmayan bir sistem sunuyor. Gelişmiş yazılım mimarisi sayesinde esnek ve güvenilir bir çalışma platformu sağlayan Logo Mind Budget, bütçe hazırlamada disiplin ve tutarlılığın garantisi oluyor.

 Zaman tasarrufu

Tutarlı öngörüler ve isabetli kararlar için ilk adım olan Logo Mind Budget ile bütçe hazırlama süresi önemli ölçüde kısalırken, bütçe revizyonu da kolaylaşıyor. Logo Mind Budget, bütçe süreçlerinin daha hızlı ve kolay hale gelmesiyle iş gücü ve zaman tasarrufu sağlarken, maliyet kontrolünü ve finansal sonuçları da iyileştiriyor.

Özellikler

Hızlı ve güvenli veri girişi

Logo Mind Budget, maksimum doğrulukla veri girişini sağlayan yapısıyla, bütçe güvenilirliğini artırıyor. Ayrıca Microsoft Excel ile uyumlu mimarisi sayesinde Excel’den hızlı veri aktarımı yapılabiliyor. Organizasyon şemaları, bütçe kalemleri, alt bütçeler, bütçe boyutları ve ödeme planları sistem üzerinde ve tek bir ekrandan kolayca tanımlanabiliyor, böylece planlanan bütçeler hızlı bir şekilde hayata geçirilebiliyor. Bu sayede, bütçe hazırlama döneminde harcanan zaman ve emek de önemli ölçüde azalarak insan kaynağı tasarrufu sağlanıyor.

Esnek mimariyle farklı bütçe modelleri

Logo Mind Budget çözümünde kullanılan bütçe mimarisi, tüm bütçe bileşenlerine uygulanan parametrelerin esnek şekilde tanımlanabilmesini sağlıyor. Bu parametrelerin olası senaryolara göre uyarlanmasıyla farklı bütçe modelleri hızla oluşturulabiliyor. Böylece işletmeler, farklı ihtimaller doğrultusunda bütçe hesaplamaları yapabiliyor.

Kullanıcı dostu tasarım

Farklı sektörlerdeki işletmelerin çalışma alışkanlıklarına yanıt veren tasarım sayesinde çalışanlar Logo Mind Budget’a hızla uyum sağlayabiliyor. Microsoft Excel hücre ve sayfa yapısına benzer tasarımıyla hızlı veri girişi sağlayan çözüm, yenilikçi, ölçeklenebilir, ortak çalışmaya açık ve bilgi işlemden bağımsız yapısıyla da kullanım kolaylığı sunuyor.

Farklı kırılımlarda bütçeleme

Logo Mind Budget ile departman, organizasyon, şirket bazlı bütçeleme yapılabilirken, her bir bütçe içinde yer alan kalemler, hesap planına bağlı olarak oluşturulabiliyor. Herhangi bir alt bütçe, genel bütçe mimarisi içerisinde birden fazla noktaya yansıtılarak kullanılabiliyor. Böylece genel bütçenin tutarlılığı artırılıyor. Bütçede hedef ve gerçekleşen değerlerin takibi de yapılarak yüzde bazlı ve sayısal farklar alınabiliyor ve önceki yıllarla kıyaslanabiliyor. Ayrıca bütçe kalemleri hedeflere göre dağıtılmak isteniyorsa, Logo Mind Budget ile tutara, yüzdeye, bir önceki yılın tutar veya oranlarına veya çeyreklere göre çeşitli dağıtım seçenekleri kullanılabiliyor.

Konsolidasyon avantajı

Logo Mind Budget ile departman, organizasyon ya da fonksiyon bazlı hazırlanan bütçeler, yine sistem üzerinde konsolide edilebiliyor. Böylece alt bütçeler arasında uyum sağlanırken, işletmenin genel bütçe tablosu da hızlı bir şekilde ortaya çıkarılabiliyor. Örneğin, pazarlama departmanı için hazırlanan bütçe, genel bütçeyle konsolide ediliyor ve daha sonra alt kırılımdaki bütçelere de aynı ekran üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca nakit akış raporu, gelir tablosu ve bilanço gibi finansal raporlar da Logo Mind Budget üzerinden alınarak pivot tablolar, gelişmiş grafikler ve standart raporlarla bütçe analizleri kolayca yapılabiliyor. Logo Mind Budget ile entegre çalışan Logo Mind Insight iş analitiği çözümü, bilgileri kaynağından alarak kullanıcılara kolay okunur ve yüksek etkileşimli ekranlar sunuyor.

İşlevsel not alma özelliği

Logo Mind Budget, kullanıcıların ayrıntılı bütçe kalemleri arasında kaybolmaması ve diğer kullanıcıları da bilgilendirebilmesi için işlevsel not alma özelliği sunuyor. Bütçe üzerine eklenen açıklayıcı notlar, bir yandan çalışanlar arasındaki iletişimi ve bilgilendirmeyi güçlendirerek bütçenin güvenilirliğini artırırken, diğer yandan da bütçe takibini kolaylaştırıyor.

Yetkilendirme ve güvenlik

Bütçe hazırlama süreci bir ekip işidir. Logo Mind Budget, ayrıntılı yetkilendirme özelliğiyle ilgili tüm kademelerin kendi yetki seviyelerine uygun ekranları görmelerini sağlıyor. Böylece hem görev tanımlamaları daha kolay yapılıyor hem de zamanlanmış görevler ve bütçe kilitleme gibi gelişmiş özelliklerle sistem daha güvenli ve etkin hale geliyor.

Kolay bütçeleme

Logo Mind Budget, önceki yılın bütçesini kopyalayarak bunun üzerinden yeni dönemi planlamayı mümkün kılıyor.

Global yapıya uyum

Logo Mind Budget, dövizli ve çok şirketli çalışma özelliğiyle global ölçekte faaliyet gösteren ve büyümeyi hedefleyen işletmeler için de tercih edilen bir bütçeleme çözümü olarak öne çıkıyor. Global pazarda çalışan ya da yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği işletmeler, Logo Mind Budget ile global kriterlere uygun finansal raporlar hazırlayabiliyor.

Sıkça sorulan sorular

İş ortaklarınızla nasıl iletişime geçebilirim?

Web sitemizde yer alan iş ortağı iletişim sayfası üzerinden Logo iş ortakları bilgilerine erişebilirsiniz.

Ürünle ilgili detaylı bilgiyi nasıl alabilirim?

Logo Mind Budget ile ilgili bilgi edinmek için ürün tanıtım broşürünü inceleyebilir, ürün videosu izleyebilir ya da Logo iş ortaklarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Logo Mind Budget ile kaç bütçe hazırlayabilirim?

Ana paket ile 5 farklı bütçe hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında ihtiyaç halinde bütçe artırım lisansı da alabilirsiniz.

Logo ERP ürünleriyle nasıl bir entegrasyon söz konusu?

Logo Mind Budget ürünü ile Logo ERP ürünlerini (GO 3 & Tiger 3 & Tiger Wings & Netsis 3 & Netsis Wings serisi ürünler ve j-Platform) entegre ettiğinizde hazır modeller oluşmakta ve bu modeller yardımıyla, gerçekleşen verilerinizi bütçe üzerine yansıtmanız mümkün olmaktadır.

Daha önceki bütçemizi Excel’de tutuyorduk; Excel’deki bütçe yapımızı Logo Mind Budget’a aktarabilir miyiz?

Evet; bütçe yapınızı oluşturan bütçe kalemlerinizi, organizasyonlarınızı, boyutlarınızı uygulamanın kullandığı şablona çevirdikten sonra Excel’den direkt aktarım sağlayabilirsiniz.

İlk defa bütçe yapacağız, Logo Mind Budget üzerinde nasıl bir katman oluşturmamız gerektiğini bilmiyoruz. Nereden başlamalıyız?

Uygulamadaki temel kavramları (bütçe kalemi, organizasyon, boyut, alt bütçe) anlayabilmek ve bu şablonun nasıl bir veri giriş ekranı ile oluşturduğunu görebilmeniz için, kurulum sırasında “Örnek bütçe oluşturulmasını ister misiniz?” önerisine evet diyerek, örnek bütçe oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu bütçedeki örnek yapıya göre kendi firma yapınızı analiz edip kendi şablonunuzu kolayca oluşturabilirsiniz.

Bir başka uygulamadan, planlanlan/gerçekleşen verileri çekerken kullanılacak veri bağlantısını oluştururken nelere dikkat etmeliyim?

Bir başka veri kaynağından Logo Mind Budget’a veri aktarabilmek için, bütçede veri çekeceğiniz satır ile, veri kaynağındaki değerleri eşleştirecek bir yapı sağlanmalıdır. Bu eşleşme doğru sağlandıktan sonra, veri kaynağına belirli bir periyotta erişip canlı veriyi alabilmek için mutlaka “Zamanlanmış Görev” tanımlanmalıdır.

İki farklı şirkete ait bütçeyi nasıl konsolide edebilirim?

İki farklı bütçenin altyapısını ayrı ayrı hazırladıktan sonra, bu iki bütçenin toplam değerlerini kolay formül arayüzüyle yeni bir bütçeye aktarabilir, şirketlerinizi ve konsolide hallerini ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz.

Planlanan finansal raporları nasıl oluşturabilirim?

Dilerseniz standart finansal rapor şablonlarını (nakit akış, gelir tablosu, bilanço)  kullanarak, dilerseniz kendi özel finansal rapor şablonlarınızı oluşturarak hazırlayabilirsiniz. Uygulamada girdiğiniz planlanan değerler üzerinden formüllerle veri çekerek planlanan finansal raporlarınızı oluşturabilirsiniz.

Hazır raporlar üzerinde değişiklik yapmak mümkün müdür?

Evet, entegrasyonlarla gelen raporlar üzerinde yönetici ve yetkili kullanıcılar değişiklik yapabilir. Yönetici olmayan kullanıcılar ise yetkileri dahilinde, raporları çoğaltıp kopyaları üzerinde değişiklik yapabilirler.

Her yıl için farklı bir bütçe mi oluşturmalıyım?

Hayır; “Bütçe dönemi” dediğimiz aralık, sizin ihtiyacınıza göre şekillenebilir. Ocak-Eylül gibi bir tam yılı doldurmayan bütçeler oluşturabileceğiniz gibi, bir yıldan daha uzun bir zaman aralığı için de bütçe dönemi oluşturabilirsiniz.

Onaylanmış bütçe üzerinde revizyon yapılabilir mi?

Onaylanmış bütçeyi “Ana Bütçe” olarak saklayarak, değişiklik yapmak istediğiniz tarih itibarıyla yeni revizyonlar oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni bütçe dönemi için, önceki yıl oluşturduğum bütçe taslağını kullanabilir miyim?

Bütçe kopyalama altyapısıyla, önceki dönemlere ait bütçelerinizi, dilerseniz verileri ve formülleriyle birlikte, dilerseniz boş şablon şeklinde çoğaltabilirsiniz.

Her departmanın sadece kendi bütçesini görmesini nasıl sağlayabilirim?

Kullanıcı yetkilendirme menüsünden; kullanıcıların bütçe/alt bütçe/organizasyon bazında yetkilerini belirleyebilir, bu kullanıcıların bütçe üzerinde yapabileceği aksiyonlarda da (formül oluşturma, Excel’e aktarma, veri bağlantısı oluşturma vb) yetkilendirme sağlayabilirsiniz.

Aynı bütçe içinde farklı döviz türleriyle bütçelediğimiz kalemler var. Bunları Logo Mind Budget üzerinde takip etmemiz mümkün mü?

Evet; Logo Mind Budget farklı döviz türlerinden kalemlerinizi tek bir bütçe içinde yönetme imkanı sağlar. Döviz türü tanımları ve planlanan/gerçekleşen kur değerlerini de uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.