Close
Close

Çevre düzenlemesi ve peyzaj işlerinde KDV tevkifatı oranı nedir?

1 Mart 2021’den itibaren Çevre Düzenlemesi ve Peyzaj işleri yapan taşeronumuzun keseceği faturalarda 9/10 oranında KDV tevkifatı uygulaması gerekir mi?

9/10 Oranında KDV hesaplanır. KDV TEVKİFAT LİSTESİ LİNKİ 

https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf

Mükellefimize yük taşımasından dolayı kendisine tevkifatlı fatura kesilmektedir. Fakat bu nakliye firmalarına yapmış olduğumuz ödemeleri sözleşme gereği ilgili firmalara fatura etmekteydi. Biz de bu taşımacılıktan dolayı bize yansıtılan tevkifatlı faturayı müşteriye fatura ederken tevkifat kullanacak mıyız?

Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts