Close
Close

Taksitlendirilen emlak vergileri ne zaman gider yazılır?

Firmamıza ait 2020 yılı 1.dönem emlak vergilerini 7256 Kanuna istinaden yapılandırdık.

2.dönem emlak vergilerini de belediyeyle yaptığımız tecil ve taksitlendirme talebimizin kabulü ile taksitler halinde ödeyeceğiz. 

Hem yapılandırdığımız hem de taksitlendirdiğimiz tutarların ilk taksitleri 2021 yılında başlıyor.

2020 yılı emlak vergilerinin gider yazılıp yazılamayacağı, gider yazılacaksa hangi yılda gider yazılacağı ile ilgili çekincelerimiz oluştu. 

Buna göre; 2020 yılında tahakkuk esasıyla gider olarak kaydedilmesi, 2020 yılında Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak kaydedilmesi, Takip eden yıllarda, taksit tarihlerinde ödemeleri tamamlandıkça gider olarak kaydedilmesi gibi olasılıklar konusunda görüş ve yardımlarınızı rica ederim?

Emlak vergisi ödendiği tarihlerde gider yazılır. Vergi, resim ve harçlar için Tahakkuk esası olmaz. 

Ödendikçe gider yazılır. Gecikme zammı veya faizleri KKEG olarak kaydedilir.

Binamız Kat irtifaklı bir bina olup 3 daireden oluşuyor. Her daire 4 hissedar adına ¼ Olarak belediyede kayıtlı. Değerli konut vergisi düşünülürken Her kat ayrı ayrı mı değerlendirilmeli?

Her bağımsız bölüm (daire) ayrı ayrı dikkate alınır. Kat mülkiyeti değil Emlak vergisi Beyanı (bildirimi) önemlidir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts