Close
Close

Tapu harcını gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapabilir miyiz?

Mükellefimin %50 ortak olduğu ev kirası diğer ortağın adına bankaya yatmaktadır ve emlak beyan değeri %5 in altında kalmaktadır. Ortak tahsil etti meblağın yarısı için beyan vermiş bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir?

GMSİ Beyannamesi mal sahibinin ikametinin bulunduğu yer vergi dairesine verilir.

Elde edilen kira ne ise beyan edilir. % 5 oranı için sıkıntı çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz.

Esas olan beyandır.


2014 yılında 1.000.000 TL aldığım konutu kiraya verdim. 2020 yılının mayıs ayında da 1.400.000 TL sattım. 5 yıllık süreyi geçtiği için değer artış kazancı yazmadım. 5 aylık kira gelirimi ve banka kredi faizini de 2020 gelir vergisinde beyan ettim gerçek usulü seçtim. Sorum sattığımda ödediğim tapu harcı 28.000 TL giderleştirebilir miyim?

Tapu harcını indirebilmek için Değer artış kazancı beyan etmeniz halinde söz konusu olur. Beyan yok ise indirimde olmaz.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts