Close
Close

Şahıs firmaları ortaklar cari hesaplarını kullanmaz

Şahıs işletmesi ve bilanço usulüne tabi müşterilerimize bazen bankalardan sermaye artışı yapılmasına dair talep ve tavsiyeler geliyor. 

Bu durumda şahıs bilanço usulü mükelleflerde sermaye artışı nasıl yapılabilir?

331 no.lu hesapta bulunan bakiye 500 sermaye hesabına alınabilir mi? Ticaret siciline herhangi bir bildirim gerekir mi? 

Şahıs işletmelerinde 131-331 hesap kullanılmaz. 

Sermaye artırılmak isteniyor ise 100/102(B) 500 (A) olarak kayıt yapması yeterlidir. Ticaret siciline tescil ettirilmez.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts