Close
Close

Kutu ve ambalaj üretenler gekap beyannamesi vermeli midir?

Karton kutu ve koli imalatçısı mükellefimiz başkası için üretmesi nedeniyle bildiğim kadarı ile Gekap ile ilgili vergi ödemeyecek ancak ürettiği koli ve kutularla ilgili beyanname verme zorunluluğu var mı?

Kutu ve ambalaj üretenler GEKAP mükellefi değildir.

Kutu ve ambalaj malzemesini kullanırlarsa mükellef olurlar

Ev Tekstil ürünleri perde imalat ve alım satım işi ile iştigal eden firmamız tekstil ürünlerinin (rulo şeklinde) naylon torba dediğimiz topları (ruloları)naylon torbanın içine koyarak tozlanmaması lekelenmemesi için ambalajlamaktadır. Alınan naylon torbalar kg bazında alınmaktadır ve hiçbir şekilde satışı yapılmamaktadır. Sadece ürünler üretildikten sonra sarım yapılıp naylon torbanın (yani bu alınan) içine koyulup ağzı bağlanmaktadır ve bu şekilde ihraç edilmektedir. Bu topları(ruloları) içine koyduğumuz naylon torbalar gekap kapsamına girer mi?

Bahsettiğiniz işlemler için Gekap beyannamesi verilmeyeceği görüşündeyiz. 
Detay bilgi için aşağıdaki linkdeki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts