Close
Close

Kullanılan ticari kredilerin faizlerini ödeme yapıldıkça gider yazabilir miyiz?

Mali müşavirler aldıkları bilirkişilik eğitiminin gideri ve KDV’sini indirim konusu yapabilir mi?

Alınan fatura GVK 68/ 7. madde kapsamında giderleşir. KDV indirilir.

Sigorta acenteleri kestikleri poliçeleri resmi defterlerine kaydetmek zorundalar mı?

Sigorta acenteleri elde ettikleri prim gelirlerini defter kaydederler.

Taksitli ticari kredileri muhasebe kaydını yaparken, sadece ana para tutarını 300 ve 400’lü hesapta tutup faizini aylık olarak ödedikçe giderleştirilmesi uygun bir yöntem midir?

Hesaplanan kredi faizleri

—————————- / ——————————

180/280 (b)

300/400 (a)
hesaplarda alt hesap açılarak kayıt yapılır.

—————————- / ——————————

Ödeme yapılınca

—————————- / ——————————

780 (b)

180(a)
kayıt yapılır.

—————————- / ——————————


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir