Close
Close

Firmaların kiraladıkları binek araçlara ait aylık 5.500 TL’den fazla olan ödemelerini hangi hesapta takip edeceğiz?

2020 Yılı için belirlenen 5.500 TL Araç kira bedelleri için şirket personelimizden kiraladığımız 5.500 TL’sini aşan araç kiralarına ait Kdv2 ve Kdv1 hesaplanması ne şekilde yapılması gerekmektedir. İlgili Kdv ve Muhtasar beyanı 5.500 TL üzerinden verilip kalan kısım direk KKEG olarak mı dikkate almalıyız?

5.500 TL üzerinden kiralama olması halinde kiralama bedelinin tamamı üzerinden % 20 GV stopajı yapılır. Bu tutar üzerinden % 18 KDV hesaplanır. 2 no.lu beyanname ile Beyan edilir. 1 no.lu KDV beyannamesinden indirilir. Kira bedelinin 5.500 TL kısmı giderleştirilir. Fazlası varsa KKEG olarak kayıtlara alınır.

Yeni çıkan yasaya göre yakıt faturalar için Araç yakıt giderlerinin %30’luk kısmı KKEG yazılacak denmektedir. KKEG’in KDV’si de hangi hesaba atılacak.? Bu faturaların KDV durumu nasıl olacak?

Gider belgesinin %70’lik kısmı gidere KDV’nin %70 kısmı indirilir.

Gider yazılmayan %30’luk kısım ile KDV inin indirilemeyen % 30’luk kısmı KKEG yazılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir