Close
Close

Hurda teslimlerinde fatura düzenlenmeli midir?

Bilgisayar parça satışı yapan şirket bünyesindeki zayi görmüş kullanılamayacak olan bilgisayar parçalarının hurdacıya teslimi için irsaliye ile bedelsiz miktar baz alınarak teslim edilmiştir. 
E-fatura mükellefi olarak ayrıca bedelsiz olan bu parçalar için fatura düzenlemeye gerek var mıdır?

Hurda satışı için hurdacıya fatura düzenleyeceksiniz. 

Hurdacı e- fatura mükellefi ise e fatura düzenlenir aksi durumda e-arşiv fatura düzenlenir. 

Bedelsiz fatura düzenlenmez. Hurda Kg olarak satılmış ise bu bedel faturaya yazılır.

Hurda satışı için KDV hesaplanmaz. KDV’den istisna ancak bu parçalar için önceden indirilen KDV’ler ilave KDV olarak KDV beyannamesine ilave edilir.

 KDV siz ATİK SATIŞLARINDA MUHASEBE KAYDI Satıştan KAR elde edilmesi halinde

 —————————/————————————— 

100/102/101/127 (satış bedeli) (B)

  257 252/253/254/255 649 (A)

 —————————–/————————————— 

Satıştan ZARAR elde edilmesi halinde 

—————————/——————– 

100/102/101/127(satış bedeli)  (B)

    257 659 252/253/254/255 (A)

 ——————————/————————————–


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts