Close
Close

Aynı sözleşmede yer alan farklı akitler için damga vergisi ayrı ayrı mı hesaplanmalıdır?

Aynı sözleşmede yer alan farklı akitler için damga vergisi ayrı ayrı mı hesaplanmalıdır?

Mükellef bir danışmanlık sözleşmesi imzalamış. İmzalanan sözleşmede danışmanlık gideri aylık 5.000 TL, danışmana verilecek araç kirası 1.000 TL, danışmanın ofis kirası için ödenecek tutar da 1.500 TL olarak belirtilmiş.

Sözleşmenin damga vergisini hesaplarken “Bir kağıtta toplanan akit ve işlemler birbirine bağlı ve bir asıldan doğma oldukları takdirde damga vergisi, en yüksek vergi alınmasını gerektiren akit veya işlem üzerinden alınır” hükmü gereği en yüksek tutar olan danışmanlık gideri olan (5.000 TL*12ay) 60.000 TL üzerinden mi hesaplamak gerekir?
Yoksa “Bir kağıtta birbirinden tamamen ayrı birden fazla akit ve işlem bulunduğu takdirde bunların her birinden ayrı ayrı vergi alınır” hükmü gereği bunların her birinden ayrı ayrı (danışmanlık ödemesi, ofis kira ödemesi, araç kira ödemesi) mı damga vergisi hesaplama gerekir?

“Bir kâğıtta birbirinden tamamen ayrı birden fazla akit ve işlem bulunduğu takdirde bunların her birinden ayrı ayrı vergi alınır” hükmü gereği bunların her birinden ayrı ayrı (danışmanlık ödemesi, ofis kira ödemesi, araç kira ödemesi) damga vergisi hesaplanması gerekir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir