Close
Close

3 aylık muhtasar beyannamesi bildiriminde bulunan firmalar personel çalıştırmaya başladıkları aylarda MUHSGK beyannamelerini nasıl beyan etmelidir?

Defter beyan mükellefim ile ilgili muhtasar 3 aylık veriliyordu. Mart ayında işçi girişi yapıldı. Muhtasar beyanname verilmesi ile ilgili nasıl yapabilirim?

Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İstenirse (tercih mükellefe ait) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname, ile aylık olarak verilecektir.

Merhaba vergi mükellefi olmayan ve özel inşaat yaptıran bir şahıs mevcut. Özel inşaatta çalışan işçiler diğer ücretli sınıfına giriyor ve vergi karnesine tabiler. Ancak işçilerin sgk bildirimlerini muhtasar prim hizmet beyannamesi ile yapabilmek için 003 muhtasar mükellefiyeti açtırdık. İşçilere gelir vergileri için vergi karnesi çıkarmak yerine gelir vergilerini muhtasar ile beyan edip ödeyebilir miyiz?

Hayır işçi ücretleri için muhsgk da beyan edilmez. 

İşçiler GVK 64 ve 118 maddelerine göre kendileri vergilendirilirler.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts