Close
Close

2 yıldan fazla süredir aktifte kayıtlı bulunan gayrimenkul satışlarında KDV ve Kurumlar vergisi istisnası var mıdır?

Kurum aktifinde iki yıldan uzun bir süre ile kayıtlı bulunan gayrimenkulü satmak istiyoruz.

Elektrik tesisat işe iştigal ediyoruz. KDV ve Kurumlar vergisi yönünden istisna söz konusu mudur?

KV ve KDV’den istisna olup olmadığı için KVK 5. Maddesi ve KDV 17. maddesindeki şartların olması gerekir Söz konusu maddeleri inceleyiniz.

Şartlar uygunsa Satıştan elde edilen karı % 50 KDV istisna olur.

Ayrıca KDV 17. maddesine göre KDV istisnası uygulanır. Faturada KDV hesaplanmaz

Çalıştığım işyerine ait arsanın bir kısmına demiryollarından kamulaştırma bedeli ödendi.

Arsa 2007 yılında alınmıştı. Karın % 75’lik kısmına kurumlar vergisinden istisna edeceğiz. İstisna edilen bu tutar yevmiye kaydında hangi hesapta takip edilecek bilgi verebilir misiniz?

Elde edilen karın % 75 i değil % 50 KV den istisnadır.(KVK Md.5 (1) e )

e) Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların %75’lik kısmı ile aynı süreyle aktiflerinde yer alan TAŞINMAZLARIN satışından doğan kazançların %50’lik kısmı. % 50 kısım için 549 hesap da takip edilir.

Aktife kayıtlı gayrimenkul satışlarında uygulanacak KDV oranları nedir?

Firma aktifine kayıtlı gayrimenkul satışında KDV oranı ne olmalıdır?

Firma aktifine kayıtlı iş yeri için uygulanacak KDV oranı % 18’dir.

150 metre karenin altındaki konut için % 1

150 metre karenin üstündeki konut için % 18 oranında arsa ve araziler için % 18 oranında KDV uygulanır.


Gayrimenkul danışmanı olarak ticari faaliyetimi sürdürüyorum. Yakın zamanda taşınmaz alıp satmaya da başlayacağım. Bu konuda araçlarda olduğu gibi yıllık 3 adet alım satıma kadar gelir ve kdv vergi muafiyeti gibi bir durum söz konusu olur mu?

Gayrimenkul ticareti yapanlarda adet sınırlaması olmaz. Satılmak üzere alınan gayrimenkul satışı yapıldığında satış faturası düzenlenir. Satış bedeli üzerinden kdv hesaplanır. Kdv istisnası olmaz. Gayrimenkul satışına aracılık edilmesi halinde alınacak komisyon bedeline fatura düzenlenir.

Faturada kdv hesaplanır kdv istisnası olmaz.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts