Close
Close

Yurt dışına düzenlenen serbest meslek makbuzlarında KDV ve Stopaj olacak mı?

Serbest meslek mükellefimiz yurtdışında yabancı bir firmaya tercümanlık hizmeti vermektedir. Kesilen serbest meslek makbuzunda KDV ve Stopaj uygulanacak mı?

Hizmetten yararlanma Yurt dışında ise; KDV ve GV stopajı hesaplanmaz. (KDVK Md.12) 

İstisna için;

a) Hizmetler yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır. 

b) Hizmetten yurt dışında faydalanılmalıdır.

Şirket sahibi daha önce kendi adına aldığı, buzdolabı, bilgisayar, yazıcı, toplantı masası vs. eşyaları şirkette kullanacak. Gider pusulası noterden yaptırdık. Gider pusulası nasıl düzenlenecek? 

Gider pusulası zaten vergi mükellefi olmayanlardan alınan mal ve hizmetler için kullanılır. 

Satıcının (Şirket ortağı) T.C. numarası, adresi yazılır ve ıslak imzası ile imzalatılır. 

Fon payı diye bir tanımlama yok. Tasdik ettirdiğiniz Gider pusulası Çok eski basılmış olduğu için gereksiz bir tanımlamadır dikkate almayınız. Gider pusulasına alınan mallar tek tek yazılır. 

KDV ve GV stopajı hesaplanmaz.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts