Close
Close

Yapılandırılan geçici vergi ödemeleri Kurumlar vergisinden mahsup edilir mi?

2020 Yılı geçici vergisi yapılandırmaya dahil edildi bu durumda kurumlar vergisi beyannamesinden geçici vergi miktarını mahsup edecek miyiz?

7256 SAYILI YASAYA GÖRE YAYIMLANAN GENEL TEBLİĞİ DE AŞAĞIDAKİ İFADELER YER ALMAKTADIR. 

“”Geçici vergilerin yıllık gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi için mahsup tarihi itibarıyla ödenmiş olması gerekmektedir. 7256 sayılı Kanuna göre geçici vergilerin yapılandırılmış olması bu vergilerin ödendiği anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde Kanun kapsamında yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır. 

Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının ise terkin edileceği tabiidir.”

Kurumlar vergisi beyannamesi verirken yıl içinde kesinti yoluyla ödenen stopajları mahsup edemezsiniz diye uyarı veriyor. Dönem içinde geçici vergide mevduattaki faizden kaynaklanan stopajı mahsup etmiştik. Bu durumda kurumlarda mahsup etmeli miyiz?
Beyannameyi nasıl düzenlediğiniz, neleri yazdığınızı bilmeden yorum yapamayız. Uyarı cümlesi nedir ? Türmob tarafından yayımlanan KV düzenleme rehberini aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://online.fliphtml5.com/nitus/azzu/#p=1


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts