Close
Close

Vergi mükellefinden kiralanan taşınmazlar firma aktifine kaydedilir mi?

Arsa sahibi mükellefimize ait arsa başka bir kurumlar vergisi mükellefine kiraya verilmiştir. Kiracı arsa içerisine tenis kortları yaptırmış bedelini de 5 yıllık kira karşılığı olarak sözleşmede belirtilmiştir. Bu durumda kiraya verenin vergisel olarak yükümlülükleri ve muhasebe kayıtları ne şekilde olacaktır? Tenis kortlarını aktifine kaydedebilir mi?

Aylık veya yıllık kira faturasını karşı tarafa kesecektir. Arsayı kiralayan ve üzerine kort yapan firma bu harcamaları 264 hesaba kaydeder. Tenis kortları aktife kaydedilmez. 

Kiraya verilen Gayrimenkulün vasfı arsadır.

2020 Yılı Temmuz ayında ticari faaliyetini sonlandırmış olan gerçek kişi vergi mükellefinin ayrıca 12 aylık da kira geliri bulunmaktadır. Biz mart ayında Gelir vergisi beyanında kira gelirini 12 aylık beyan edebiliyor muyuz? 

Kiraya verilen Gayrimenkul aktife kayıtlı ise 7 aylık kısmı için fatura düzenlenmiş ve ticari kazanca dahil edilmiş ise kalan süre olan 5 ay için GMSİ olarak beyan edilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts