Close
Close

Esnaf muaflığı belgesi alabilmek için vergi mükellefiyeti açtırmalı mıdır?

G.V. 283 nolu tebliğe göre esnaf vergi muaflığından yararlanmak için mükellefiyet açılışı gerekli midir? 

Esnaf muaflığı için vergi mükellefiyeti olmaz. Esnaf muaflığı belgesi alınması yeterlidir. 


Yeni gelen bir mükellefim işyeri açılışı yapmam için evraklarını bana gönderdi. Bende interaktif vergi dairesinden işe başlama bildirimi vermek istediğimde mükellefin 04.01.2021 tarihli bir işe başlama bildirimi olduğunu vergi dairesi tarafından yoklamaya gelindiğini ama adreste kimseyi bulamadıkları için yoklamayı olumsuz tuttuklarını gördüm. Fakat olumsuz tutulan yoklamaya rağmen sicil kaydı açılmış ve ocak ayı beyannamesi de böylece cezaya düşmüş oldu. Vergi dairesi sicil ile görüştüğümde bana kaydın açıldığını ancak adres değişikliği verebileceğimi söyledi. Olumsuz tutulan yoklamaya istinaden sicil kaydı açılması doğru mudur?

VD tarafından yapılan bürokratik işlemler konusunda bilgi sahibi değiliz. Olumsuz tutulan yoklama için yeniden müracaat edilerek yeni yoklama yapılması gerekir. Mükellef açılış için madem müracaat etmiş neden iş yerinde yok? Bu tür mükellefler için dikkatli olmanızı öneririz.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts