Close
Close

Vergi Kimlik Numarası Olmayan Yurtdışı Alıcılarına E-Fatura Düzenlenirken Ne Yapılmalıdır?

1- VERGİ KİMLİK NUMARASI OLMAYAN YURTDIŞI ALICILARINA E-FATURA DÜZENLENİRKEN NE YAPILMALIDIR?
E-Fatura kesilirken Vergi Kimlik Numarası girme zorunluluğu vardır fakat yurtdışı alıcılarının VKN’si olmadığından bu işlem;
1.1- Accounting Customer Party alanına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgileri yazılmalı, Buyer Customer Party alanına ise malı alan firmanın bilgileri yazılmalıdır.
1.2- Alıcı vergi kimlik numarası bilgisi bilinmiyorsa 10 haneli 2222222222 numarası yazılarak işlem yapılmalıdır.

2- E-FATURA KESEN İHRACATÇI FİRMA GÜMRÜK İDARESİNE E-FATURALARI MATBU OLARAK İBRAZ ETMEK MECBURİYETİNDE MİDİR?
HAYIR.
Zaten faturanın kendisi Gümrük Ticaret Bakanlığının elinde olacağından ayrıca çıktı alınmasına gerek yoktur.


Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir