Close
Close

Transit ticaretin muhasebe ve beyanname uygulaması nasıldır?

Transit ticaretin muhasebe ve beyanname uygulaması nasıldır?

Güncel mevzuat ve uygulamada faaliyeti tamamıyla transit ticaret olan ticaret şirketleri veya şahıslar uygulama yaparken aşağıdaki işlemler doğru mudur?

1- KDV konusuna girmiyor dolayısıyla beyanda bildirilmeyecek.

2 – Ba -Bs formlarını hadleri aşması halinde alımda 111.. satışta 222 olarak bildirilecek

3 – Genel masraflar(kira,muhasebe, gümrük,noter,tercüme ) giderlerle ilgili KDV’er indirim konusu yapılamaz, (Yapılır diyen var?)

4 – Yurt içi bu masraflardan kaynaklı oluşan devir KDV’ler yüklenmek yoluyla iade alınabilir

5 – Alış ve satış faturalarının bedelleri ödendiğinde oluşabilecek kur fakları fatura kesilmeksizin 646,656 hesaplarda takip edilecek,

6 – Transit ticarete ilişkin yurt dışında ödenen ve farklı dillerde düzenlenmiş belgelerin yine merkez bankası alış kuru ile gider yazılabilir,

7- İlgili ticaretten oluşan karın Türkiye de yerleşik olmayan yabancı ortakları dağıtımında stopaj söz konusu olup olmayacağı ile ilgili bilgi alabilir miyim?

1-Transit ticaret teslimi KDV beyannamesinde yer almaz.

2-Ba-Bs formlarında belirtilen kodlar ile bildirim yapılacaktır.

3-Yapılan giderler veya diğer unsurlar için ödenen KDV indirim konusu yapılır.

4-İade hakkı doğuran işlemler için elbette KDV iadesi talep edilir.

5-Fatura düzenlenmez, dönem sonlarında kur değerlemesi yapılır.

6-Belge olması koşulu ile gider yazılır.

7-Türkiye de yerleşik olmayan (Dar mükellef Gerçek kişi) yapılan kar dağıtımında % 15 oranında GV stopajı yapılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir