Close
Close

Transit ticaret kapsamında yapılan teslimler KDV beyannamesinde yer alır mı?

Bir mükellefimiz Amazon üzerinden e -ticaret yapıyor. Yapmış olduğu satışlara istinaden ürünü Amerika’dan alıyor ve Avusturya’ya gönderiyor. Ürün Türkiye’ye gelmeden Amerika üzerinden alıcıya gitmektedir. Bu işlemler için düzenleyeceği faturada KDV hesaplamalı mıdır?

Yapılan satış transit ticarettir. KDV’ye tabi değildir. KDV beyannamesinde yer almaz. 

Muhasebe kayıtlarında alış ve satış kayıtlarım yapılır

1.Bir ltd şirket üzerinden eldiven satışı için ihracata aracılık ediyoruz. Ürünün satın alımı Türkiye’de yerleşik bir firmadan olacak. Ancak firma da üretici olmasa da serbest bölgede ürünleri teslim edecek. Serbest bölgede teslim etmez ise, üretici olmasa da biz Türkiye’de ikamet ettiğimiz için ihracat için alıyor olmamıza rağmen faturasında KDV olacak mı? 

2.Transit ticarete konu olduğu için KDV 6 md. gereği istisna mıdır? 

3.Türkiye’de ve yurt dışında birçok aracı var ve vergi mükellefiyetleri yok. Fatura kesemezler. Satın alan Portekiz firması, bizim şirketimize ödeme yapacak ve bu aracılara ödemeler bizim banka hesabımızdan yapılacak. Yurt içinde ve yurt dışında ikamet eden bu aracılar fatura kesemeyeceğine göre 94. md. gereği gider makbuzu keserek, serbest meslek mükellefi olmasalar da % 20 stopaj ile mi kesilmelidir?

1-İhraç kayıtlı mal alışı için üretici firmanın “imalatçı” olması gerekir. İmalatçıdan almadığınız mal için KDV ödeyeceksiniz. 

2-Mal A ülkesinden alınıp B ülkesine satılmış ise bu satış TRANSİT ticarettir. Transit ticaret KDV tabi olmayan teslimdir. KDV beyannamesinde yer almaz. Muhasebe kayıtlarında yer alır. B formları ile beyan edilir. 

3-Yurt dışındaki aracılardan alınan hizmet ithali için (2) nolu KDV beyannamesi verilecektir. Yurt içindeki kişiler ise vergi mükellefi olacaktır. Gider pusulası ile ödeme olmaz. 


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts