Close
Close

Tek seferliğine verilen danışmanlık işi yıllık gelir beyannamesinde bildirilecek mi?

Şirket ortağı olan mükellefimiz şahsi olarak bir kereye mahsus olmak üzere bir danışmanlık hizmeti vermiş ve bu hizmet karşılığında kendisine ödenen 100.000 TL için Gider Pusulası kesilip %20 tevkifat uygulanmıştır.
Mükellefimiz G.V. mükellefi değildir ve tek seferlik böyle bir danışmanlık hizmeti vermiştir. Bu gelirinden stopaj kesilmiş olmakla birlikte miktar yüksek olduğu için Gelir Vergisi beyannamesi ile beyan edecek miyiz?

Sizin de bahsettiğiniz gibi elde edilen gelir ARİZİ kazanç olarak Yıllık beyanname de beyan edilir. Hesaplanan vergiden Tevkif edilen % 20 Vergi mahsup edilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir