Close
Close

Özel fonlar hesabında bulunan tutar ile şirkete ait ödeme yapılabilir mi?

Şirketimize kayıtlı bir aracımızı satıp, yenileme fonuna aktarıp yeni bir araç alımı kararı ortaklar kurulu tarafından alınmıştır. Ancak kayıtlı araç satılmadan yeni araç alınmak durumunda kalındı. Eski araç ise 1 ay sonra satıldı.

Bu durumda 549 özel fonlar hesabı işletilip yeni araç alımı bu fondan karşılanabilir mi? Bizim düşüncemiz yani araç alımı için kasadan fona para aktarıp, araç satışı sonrası fona gelen parayı kasaya geri aktarmaktı. Bu yol doğru mudur?

Fonda bulunan değer yeni alınacak aracın Amortisman giderinde kullanılır.
Aracın satın alınmasında kullanılmaz.
Fondaki değer 3 yıl içinde amortisman gideri olarak kullanılmaz ise kara ilave edilir.
Yeni aracın amortisman gideri bahsettiğiniz tarihe göre fondan kullanılmaz.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir