Close
Close

Tatil günlerinde fazla mesai yapan personellerin mesai ücretleri nasıl hesaplanır?

Tatil günlerinde fazla mesai yapan personellerin mesai ücretleri nasıl hesaplanır?

Tatil mesaisi hakkında bilgi edinmek istiyorum. Piyasa da farklı görüşler mevcut. Personelin brüt ücreti 6.150 TL günlük kazancı 205-TL’dir. Kişi 1 Mayıs resmi tatil günü mesai yapmış olup, 1 katı ve 2 katı maaş ödenmesi konusunda kararsız kaldım. Aylık kazancına (6.150) + 205*2= 410 TL ilave yapılmasını söyleyenler var. Toplam da aylık kazancı 6.560-TL, bir katı 6.150+205= 6.355 TL söyleyenler var. Konu hakkında bilgi alabilir miyim?

4857 sayılı İş Kanununun 47’nci maddesinde, Kanunun kapsamındaki işyerleri bakımından, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışma karşılığı olmaksızın o günün ücretinin ödeneceği, tatil yapılmayarak çalışıldığında ise, ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücretin ödenmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir