Close
Close

A.Ş. Yönetim Kurulu üyesinin Türkiye’de yerleşik olma zorunluluğu var mı?

Elimizde, 2 ortağı olan bir A.Ş. var. Ortak (A) tüzel kişi, temsilcisi RUSYA vatandaşı, Türkiye’de ikamet izni var. Yönetim Kurulu başkanı, %50 hissedar. Diğer ortak (B) Kanada vatandaşı, Türkiye’de ikamet izni YOK. Yönetim kurulu başkan vekili, %50 hissedar.

Ortak (A) hissesinin tamamını, Ortak (B)’ye satacak. Şirket tek ortaklı yapıya dönecek, Ortak (B) Yönetim Kurulu başkanı olacak. Ortak (B)’nin İkamet izni olmadığından dolayı tescilde bir sorun yaşanır mı? Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bahsi geçen ortaklıkta tek paya düşme tescile tabidir. Tek pay sahibi gerçek veya tüzel kişisinin Türkiye’de yerleşik olma zorunluğu bulunmamaktadır, Aynı şekilde YK üyesi veya üyelerinin de Türkiye’de yerleşik olması zorunlu değil.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir