Close
Close

SMMM’ler iş yerinde kullanmak için aldıkları binek otomobile ait kredinin faizlerini gider olarak kayıtlara alabilir mi?

Mükellefimiz mimarlık ofisi sahibi olan bir serbest meslek erbabıdır. İlgili mükellefin faaliyeti ile ilgili kullanmış olduğu kredinin faizlerini indirim konusu yapabilir mi? 

Gvk 68. Maddede belirtilen mesleki giderler arasında kredi faizi yer almamaktadır.

SMMM faaliyeti sürdürmekteyim ve 2019 Aralık ayında bir binek araç satın aldım. Kredi ödeme planım Ocak 2020 yılında başladı. Bu durumda 2020 yılında ödediğim kredi faizlerinin (binek araç gider kısıtlaması oranında) serbest meslek faaliyetinde gider olarak yazabilir miyim? 

Aracın alındığı tarihte VD bilgi verilir. “Aracı işte kullanacağınızın bilgisi” Envantere dahil edilen taşıtın satın alınması için bankalardan alınan taşıt kredisi için ödenen faizlerin, bu iktisadi kıymetlerin iktisap tarihinden ilgili hesap döneminin sonuna kadarlık kısmının maliyete eklenmesi zorunludur. 

Bu tarihten sonra tahakkuk eden kredi faizlerinin ise maliyete intikal ettirilmesi suretiyle amortismana tabi tutulması veya doğrudan gider olarak da muhasebe kayıtlarına intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır (Gider kısıtlaması yapılarak bu işlemler yapılır).


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts