Close
Close

Şirket aktifine alınan gayrimenkullerin KDV’si indirim konusu yapılır mı?

Ana faaliyet konumuzda gayrimenkul alım satımı bulunmamaktadır. Yatırım amaçlı şirket adına bir daire alınmış ve tarafımıza %1 KDV’li faturası kesilmiştir. Alınan dairenin şu an kiraya verilmesi durumu bulunmamaktadır. Bu durumda alış faturasındaki %1 KDV’yi indirim konusu yapabilir miyiz?

Aktife kaydedilen Gayrimenkuller için ödenen KDV’si indirilir. Gayrimenkulün kullanımını önemi yoktur.


Kıbrıs’ta faaliyetini sürdürmekte olan bir firma, firmamıza montaj ve garanti bedeli olarak fatura düzenlemiştir. Bu faturadaki KDV’yi muhasebe kayıtlarına alırken indirim konusu yapabilir miyim?

KKTC’de ödenen KDV indirim konusu yapılmaz. Toplam fatura bedeli üzerinden (2) nolu KDV beyannamesi verilir. Tahakkuk eden KDV (1) nolu KDV beyannamesinden indirilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts