Close
Close

Sermaye şirketleri ortakları hisselerini devir ettiğinde yapılacak işlemler nelerdir?

Sermaye şirketleri ortakları hisselerini devir ettiğinde yapılacak işlemler nelerdir?

Anonim şirket hisselerinin gerektiğinde ortak veya ortak olmayan kişiye hemen devredilir mi?
Yapılacak işlem nelerdir?

Sermaye şirketleri elbette hisselerini ortaklara veya üçüncü kişilere esas mukavelesinde özel hükümlere uygun ve mevzuat gereği izne tabi işlemler de izinler alınarak bu işlemler yapılabilir.

Ancak ticaret sicilinde hisse devri tescile tabi değildir ve tescili yapılmamaktadır, ancak tescile tabi olan değişim, tek paya düşme, tek payın değişmesi veya tek paydan çok paya geçişlerde beyan usulünde alınmış kararlar tescil edilmektedir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir