Close
Close

Satışı yapılan ve 549 hesapta takip edilen araç satış karından aynı yıl içerisinde aracın satışından sonra şirket aktifine kayıt edilen başka bir aracın amortisman gideri mahsup edilebilir mi?

Mart ayı içinde satılan araç karı alınan kararla 549 fon hesabına alınmıştır. Daha sonra aynı özellikte mayıs ayında yeni araç alınmıştır.

Aynı yıl içinde yapılan alış ve satışlarda araç amortismanı fondan mı karşılanır yada amortisman giderine mi atılır?

Araç satışından elde edilen kar 549 hesaba alınır. Satın alınan araca ilişkin ayrılan amortismanlar 549 hesaptan tüketilir. Fonda bulunan tutar en fazla 3 yıl pasif de kalır.

Tüketilmeyen tutar 690 hesaba alınır.

—————————- / —————————–

549 Özel Fonlar Hesabı
257 Birikmiş Amortismanlar

—————————- / —————————–


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir