Close
Close

Restoranlar gekap beyannamesi bildiriminde bulunmalı mıdır?

Franchise alarak kendi ünvanlıyla pizza işi yapmak için kurulmuş olan ltd. şti. Poşetleri franchise veren firmadan 25 kuruşa satın alarak paket servislerinde kullanmaktadır. Bu durumda ilk piyasaya süren franchise alan firma olmadığı için yine de gekap beyannamesi vererek katılım payı ödemek durumunda kalıyor mu?

Gekap beyannamesi verilmez.

Restoran ve festfood işi ile ilgilenen 2 mükellefimin gekap kapsam dışı olduğunu zannediyordum bu sebeple beyanını vermedim. Şu an nasıl bir yol izlemeliyim ve cezası nedir?

Detay bilgi için aşağıdaki linkdeki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf

__________________________________________________________________

İnternet satışı yapan firma ürünlerini kutu ve balonlu naylon gibi ürünlere sarıp göndermektedir. Bu tür ambalaj ürünlerinden dolayı gekap beyannamesi vermek zorunda mıdır?

Ambalajlar için Gekap beyannamesi verilecektir

Ürünlerin paketlenmesinde, sarılmasında kullanmış olduğumuz demir ince telleri Gekap beyannamesi ile bildirilmesi gerekmekte midir?

Demir ince telleri Gekap kapsamında olmadığı görüşündeyiz. 

Detay bilgi için aşağıdaki linkteki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf

Tekstil firmasının fason olarak üretmiş olduğu gömleğe geçirmiş oldukları jelatin torba gekap beyannamesine tabi midir?

Tekstil firmasının fason olarak üretmiş olduğu gömleğe geçirmiş oldukları jelatin torba gekap kapsamındadır. Ambalaj olarak Gekap Beyannamesi verilecektir.

Limited şirketimiz kendi markasıyla bez ve naylon çuval basmakta ve bu ambalaj malzemesi ile bakliyat ürünlerini 1 kg ve 5 kg olarak paket yaptırmaktadır. Bu ürünleri toptan olarak satmaktayız. Gekap beyannamesi vermemiz gerekiyor mu?

Ürettiği Naylon çuvalı kullanıyor ise, bakliyat ürünlerinin paket yapılmasında kullanılan ambalaj malzemeleri için Gekap beyannamesi verilecektir. 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts