Close
Close

Pandemi nedeniyle ücretsiz izinde olan emekli çalışanların eksik gün bildirim kodu ne olmalıdır?

Pandemi sürecinde işten çıkış yasağı var. İşçiyi çıkaramıyoruz. İstifa ederse çıkabilir ama istifa etmiyor. KÇÖ’den yararlananlar var. Yararlanamayanlar var. Yararlananlar için sıkıntı yok. Yararlanamayanların bir kısmı için NÜD’e başvuru yapılıyor. Burası da normal. 

ANCAK emekli çalışanlar için ne KÇÖ ne de NÜD’e de başvuru olmuyor. Bu kişiler pandemi nedeniyle iş yeri kapalı ve çalışmıyor. KÇÖ ve NÜD de yok. SGK eksik gün kodlarında 02-Ücretsiz izin var. Bu emekli çalışanları normal ücretsiz izne (pandemi ücretsiz izin değil) çıkarttık. Emekli çalışanda izin formunu imzaladı. Bu sebeple sgk eksik gün bildiriminde hangi kodu seçmeliyiz?

21 Diğer ücretsiz izin: Bu kod ile bahsedilen ücretsiz izin Kanunla verilmesi zorunlu olmayan ancak işçi ile işverenin anlaşması neticesinde oluşan ücretsiz izinlerdir. Sigortalı ve işveren arasında imzalanan belge ile ispat edilir. Belgenin noter onaylı olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgedir. Düzenlendiği tarih itibariyle hüküm ifade eder. Adi belge olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olan belgedir. İbraz edildiği tarihten sonra hüküm ifade eder. 

Geçmişe yönelik geçerli sayılmasına SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca karar verilecektir.

Firmamızda çalışan stajyer üniversite öğrencilerimiz bulunmaktadır. SGK’ları üniversite tarafından ödenmekte. Bu kişilere nakit yol parası vereceğiz. Vereceğimiz bu nakit yol paraları ile ilgili nasıl bir uygulama yapmalıyız?

Ücret olarak bordro yapılır. GV ve DV hesaplanır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.logomuhasebe veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts