Close
Close

Mali müşavirler mükellefleri ile yeminli müşavirlik hizmet sözleşmesi imzalayabilir mi?

Türmob e-birlik’den yapılan sözleşmelerin süre uzatımlarını her sene yapma zorunluluğu var mı? 

Mesleki hizmet sözleşmeleri her yıl uzatma veya yeniden yapılması gerekir.

Ücret tarifesinde gayri faal seçimi yapılarak düzenlenmesi gerekir. 

Tarifede belirtilen tutardan az ücret alınması halinde disiplin kovuşturması ve vergi idaresi ile de sorun yaşarsınız.

Bir mükellefimiz ile mali müşavirlik sözleşmesi yapmamız gerekiyor. Ancak mükellef yeminli ve mali müşavirlik hizmetleri için bizim tarafımızdan yapılacak tek sözleşme istiyor. Yani yapacağımız sözleşmede hem bizim hizmet ve ücretimiz hem de yeminli mali müşavirin hizmet ve ücret bilgilerinin olmasını istiyor. Bu şekilde yeminli mali müşaviri de kapsayan tek sözleşme yapabilir miyiz?

Böyle bir sözleşme türü olmaz. Mükellefin isteğine göre sözleşme yaratılamaz. YMM mesleği ve sözleşmesi farklı, SMMM mesleği ve sözleşmesi farklıdır. Her sözleşme ayrı bir hukuki belgedir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts