Close
Close

KÇÖ alan bir personelin SGK prim bildirgesinde tam olarak gösterilmesi durumunda ceza uygulanır mı?

Mart ayı kçö alan personel için sehven sigortasını tam bildirdik. Düzeltme yapmamanın cezai yaptırım olur mu?

Düzeltme yapmaz iseniz KÇÖ bedelini işçinin iade etmesi gerekmektedir.

İşveren sisteminden teşvik tanımlama yapmadan Mart 2020’den Aralık 2020 ye kadar KÇÖ ile bildirgeleri hep 05510 kodu ile beyan ettim. Ocak 2021 dönemi beyanda 05510 nu kabul etmiyor 7252 için de hata veriyor. İşveren sistemde teşvik tanımı yaptım ama 25 Şubat 2021 tarihli yani bu durumda beyanı Ocak nasıl bildirimini yapmalıyım?

05510 sayılı kanun teşvikinin uygulanmaması için işyerinizin ipc borcu prim borcu ya da kaçak istihdamın olması gerekir. 

İşyerinizi teşvikten yararlanma şartları açısından yeniden gözden geçiriniz.

27256 teşvikten faydalandırdığımız işçi istifa etti. Teşviklerimiz geriye dönük iptal olur mu?

Hayır İstifa işçinin irade açıklamasıdır. İşveren için iade şartları oluşmamaktadır.

SGK teşvikleri ile alakalı olarak bir sorum olacak. 1 adet personeli olan ve bu personeli 6111 Sayılı kanun ile çalıştıran işyeri 1 elaman daha alsa ve bu elamanın 27103 teşvik alma şartları uygun olsa. 27103 teşvik için işyeri yönünden aranan şartlardan olan ortalama işçi için ilave olunacak sayı 1 kişi. 27103 teşvik alabilmek için 6111 sayılı kanun ile teşvik aldığımız diğer personel ortalama hesabında dikkate alınabilir mi. Başka bir ifadeyle 27103 teşviki alabilmek için ortalama sayı hesaplanırken 27103 dışında teşvik olan personellerde hesaba katılır mı?

Ortalama sigortalı sayısı çalışan sayısının, aynı dönem aralığında SGK’ya bildirim yapılmış (APHB gönderilmiş) ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle 06111 teşvikinde ortalama sigortalı sayısının tespitinde her bir ayda alınan sigortalılar için ayrı ayrı ortalama sayı hesaplanırken, 17103/27103 teşvikinde bu hesaplama her bir yılda işe alınan sigortalılar için yıl bazında ayrı ayrı yapılmaktadır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts