Close
Close

İthalat için kullanılan akreditif ve masrafları hangi hesapta takip edilmelidir?

Bir üretim işletmesi üreteceği bazı ürünlere ait kalıbın ödemesini müşterisinden ödemeyi alarak malzemelerini alıp fason yaptırıp o müşterisine yapacağı ürünlerde kullanıyor. Bazen bu kalıp kendisinde kalıyor bazen iş bitince müşterisine veriyor. Bazen müşterisine kestiği faturalara fiyatın üzerine cüzi miktarlarda yansıtıyor. Muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Sizin aldığınız ve üretimde kullandığınız kalıplar 253 hesaba yazılır. 

Müşterinin sizin firmanıza verdiği ve bedelini almadığı ve daha sonra iade edilen kalıp için kayıt yapılmaz.


Vadeli olarak 157.000 Euro akreditif açtırdık. 10.171 TL de masrafı vardır. Vadesi 26.11.2021’dir. Akreditif kaydını nasıl yapmamız gerekir?

İthalat için yapılan akreditif için 159 (B) 102 (A) kayıt yapılır. 

Masraf için ise; 700’lü hesaplar (B) 191 (B) 102 (A) kaydı yapılır.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts