Close
Close

İnternet üzerinden yapılan satışların muhasebe kaydı nasıl yapılır?

E- Ticaret yapan firmamız, satışlarını N11, Tredyol gibi aracı kurumlar üzerinden yapmaktadır. Bu durumda muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır?

Farklı bir muhasebe kaydı yapılmaz. 

—————————– / ——————————-

100/102/120 (B) 

600 (A) 

391(A)

—————————– / ——————————-


Özel sağlık sigortasından yararlanan nihai tüketiciye yazarkasa fişi kesmekteyiz. Sigorta şirketleri de bu fişler karşılığı ödemeyi reçete bedeli olarak havale yapmaktadırlar. Yazar Kasa fişi düzenlendiğinden 120 hesap çalıştırılmamaktadır. Muhasebe kayıtlarının nasıl yapılması gerekir?

Özel sağlık sigortasına tabi nihai tüketiciye poliçede belirtilen oranca (örnek % 20) kısım tüketici tarafından ödenmesi halinde ÖKC fişi düzenlenerek tahsilat yapılır. 

Poliçedeki hükümlere göre sigorta firmasına Kalan % 80 lik kısım fatura edilir. 

Aşağıdaki muhasebe kaydı yapılır. 

—————————————–/—————————————– 

100/108 Tüketiciden alınan % 20 lik kısım 

120 Sigorta Firmasından tahsil edilecek % 80 lik kısmı

600 Satışın toplam bedeli 

391 Hesaplanan KDV 

—————————————/—————————————–


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts