Close
Close

Hamilelik sebebiyle işten çıkartılmak istenen bir işçi ne yapmalıdır?

4 yıla yakın bir süredir eczanede görev yapan bir kadın tekniker hamileliği sebebiyle işveren tarafından çıkarılmak isteniyor. İşveren İhbar süresi boyunca çalışmaya devam edebileceğini sonrasında işten çıkaracağını ve kıdem tazminatı ödemeyeceğini iletiyor. Bu durumda SGK’lı işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Bu nedenle bir kadın işçinin, hamilelik nedeniyle işten çıkarılması yasalara aykırıdır.

Performans düşüklüğü gibi bahanelerle işten çıkarılan hamile kadın çalışanlar, diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi haklarını talep edebilirler.

Bunun içinde, işe iade talep edecek işçilerin işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde arabulucuya başvurması gerekmektedir.

Arabulucuda anlaşma sağlanamadığı takdirde, son arabuluculuk tutanağının düzenlendiği tarihten itibaren işçi, 2 hafta içinde işe iade davası/ ayrımcılık yapılması davası açabilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir