Close
Close

Grup şirketlerimizle olan dövizli işlemlerimiz için Kur farkı hesaplaması yapmalı mıyız?

Firmamız grup firmasına ihracat yapmaktadır. Bundan dolayı euro cinsinden 120 hesapta bakiye doğmaktadır. Grup firması olması sebebiyle sene sonunda kur değerlemesi yapılması zorunlu mudur? 

Bilançoda yere alan yabancı para birimli değerler için kur değerlemesi yapılır.

Mükellefin Grup şirketi olması bu durumu değiştirmez.


Mikro (posta aracılığıyla yapılan) ihracatta fatura 10/01 yabancı ülkeye varış tarihi 21/01 ise muhasebe kaydı yaparken, hangi günkü kur değerleme için dikkate alınmalıdır?

Yabancı ülkeye varış tarihi değil Fatura düzenleme tarihindeki kur ile kayıt yapılır.

Daha sonra bedelin geldiği tarihteki mukayese edilir.

İki tarih arasındaki kur farkı gelir veya gider yazılır.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts