Close
Close

Geri kazanım beyannamesinin verilmemesinin cezası nedir?

Mükellefimizin yasa çıktığından beri verdiğimiz Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi (Poşet) son dönemde sehven verilmedi. Bu beyannameyi yasal süresinden sonra vermek istiyoruz. 22.019 TL tutarında bir cezadan bahsediliyor. Bu beyannameyi şimdi versem Gib herhangi bir ceza kesmeden beyannameyi kabul ediyor. Ceza işlemi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına durumu bildiriyor. Beyannameyi göndermem halinde nasıl bir ceza söz konusu olur?

GİB başkanlığı sadece Beyannameye aracılık yapmaktadır. Ceza; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kesilir.

Ceza uygulaması ve diğer konulardaki bilgiler için Hazırladığımız rehber aşağıdaki linktedir. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf

Gekap beyanı ile ilgili bir sorum olacaktı. Firmamıza özel olarak üretilen ürüne ait kutunun üzerine firmamıza ait herhangi bir ibare yok ancak kutuya haricen yapıştırılan barkodda firmamızın adı yazmakta. Bu durumda piyasaya süren olarak bu kutulara ait beyan vermemiz gerekir mi? 

Gekap beyannamesi verilmesi gerekir. 

Detay bilgi için aşağıdaki linkteki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf

Ürünlerini karton kutu ile teslim eden firmalar gekap beyannamesi vermeli midir?

Karton alışveriş çantası imalatı yapıyoruz. Üzerinde şirketimizin logosu veya ismi yazmamaktadır. Müşterinin isteğine göre logo ya da isim yapmaktayız. İmalatçı olarak ürettiğimiz karton çantayı önce naylon ambalaj sonra karton koli içinde satışını yapıyoruz. Gekap beyannamesi vermeli miyiz?

Ambalaj malzemesi olarak kullandığınız naylon torba ve kutu, koli için beyanname vereceksiniz.

Bizim bilgilerimiz de tebliği ve kılavuz ile sınırlıdır. 

Detay bilgi için Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden bilgi alınız.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts