Close
Close

Genel kurul, yönetim kurulu gibi defterlerimizi elektronik ortamda tutabilir miyiz?

Yeni yayınlanan sirkülerde genel kurul karar defteri v.b defterlerin elektronik ortamda tutulması ile ilgili geçiş zorunluluğu mevcut mu? Geçiş yapmak istediğimizde başvuruları nereye yapmamız gerekiyor?

TTK’da yapılan bir düzenleme olup 64.maddedeki defterlerin elektronik olarak tutulmaları konusunda Ticaret Bakanlığı yetki almıştır. Henüz bir gelişme olmamıştır.


2020 yılında bilanço usulüne göre defter tutan ve 2020 yılı cirosu yine 500 bin TL’yi geçen gerçek kişi şahıs 2020 temmuz da işyerini kapatıyor. 15.01.2021 açılış yapıyor. Bu kişi bilanço usulu defter tutmak zorunda ve noterden defterlerini tasdik etmek zorunda mıdır?

Aynı iş kolunda devam edilmesi halinde bilanço esasına göre defter tutulacaktır. Başka ilde olması önemli değildir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts