Close
Close

Birden fazla yılı kapsayan kira ödemelerinin hepsi kiranın ödendiği yılda gider yazılabilir mi?

Serbest meslek mensuplarının 2020 yılında peşin ödediği, 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan kira bedellerinin tamamını 2020 yılında giderleştirilmesi mümkün mü?

Mümkün değildir. Dönemsellik ilkesi gereği her yıl ayrı ayrı giderleştirilir.


Fabrika binasında bulunan üretim makinalarının yeri değişecektir. Yeni inşaa edilen yan binaya kurulumunun yapılabilmesi için platform inşası ve montaj masrafları yaklaşık 400.000 TL’dir. Bu harcama gider yazılabilir mi?

Yapılan harcama gider olarak değerlendirilmez. Makine ve teçhizat dışındaki harcama binanın maliyetine eklenerek amortisman ayrılır. 


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts