Close
Close

Geçmişe dönük SGK hizmet bildirgelerinde düzeltme yapılması durumunda ceza uygulanır mı?

Geçmişe dönük SGK hizmet bildirgelerinde düzeltme yapılması durumunda ceza uygulanır mı?

SGK’yı yaparken bazı firmalarda 2.ay bazı firmalarım da 3. ay ücret bordrolarında günler 28 gün olarak hesaplanmış fakat ücret 30 gün üzerinden bordroya yansıtılmıştır.

Aradaki 2 ve/veya 3 gün farkı da otomatik olarak  01-istirahat olarak hizmet listesine atmıştır. Sanıyorum muhasebe programından kaynaklanan bir sorun. Ben şimdi günleri ilave edip ücret sıfır yazıp ek bildirge olarak SGK’ya verdiğimde ceza çıkar mı?

Aylık prim ve hizmet belgesinde yapılacak düzeltmeler, düzeltme yapılacak sigortalının belgede yer alan prime esas gün ve/veya kazancını değiştiriyorsa, bu durumda işverenin iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi vermesi gerekecek, ayrıca ek belgenin ait olduğu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresi geçmişse, işverene idari para cezası uygulanacaktır.

Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında ceza kesilir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir