Close
Close

Firmalar tüm faturalarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sisteminden düzenleyebilir mi?

Şahıs şirketi var. KDV dahil 5.000 ve altı satışları için fatura defteri kullanmayıp tüm fatura kesme işlemlerini gib e-arşiv fatura olarak kesebilir miyiz?

5 bin TL altındaki faturalar için de GİB portaldan fatura düzenleyebilirsiniz.

Gib portalden kesilen 5 bin ve 30 bin üstü e arşiv faturalarının elektronik ortamda saklama zorunluluğu var mı? Aynı şekilde e defter ve e fatura mükellefi olmayanlara satıcıları tarafından kesilen e arşiv faturalarını da elektronik ortamda saklama yükümlülüğü var mı?

GİB portaldan üretilen faturaları da ürettiğiniz şekilde yani elektronik ortamda saklanması gereklidir


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts