Close
Close

E-arşiv faturaya geçenler tekrar kağıt faturaya dönebilir mi?

E-arşiv faturaya geçenler tekrar kağıt faturaya dönebilir mi?

1- Zorunlu olarak e-Fatura ya geçen firma, e-fatura kullanmayan firmalara kağıt fatura kesmeye devam edebilir mi?

2- E-arşiv faturaya geçmek e-fatura kullanıcıları için isteğe bağlı mıdır? E-faturanın yanında e-arşiv fatura kullanımına geçen firma kâğıt fatura düzenleyemez mi?

3- İsteğe bağlı olarak e-arşiv faturaya geçen firma e-arşiv fatura kullanımından vazgeçerek kâğıt fatura kullanımına dönebilir mi?

1- E-FATURA Kullananlar E-FATURA kullanmayanlara kâğıt fatura düzenleyebilir.

2- E- Arşiv fatura zorunluluğu;

  • 2018 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan ve 2018 yılı içerisinde internetten satış yapmış olan mükellefler, 1.1.2020 tarihinde e-Arşiv Uygulamasına geçmek zorundadır. e-Arşiv     Uygulamasına geçen mükellefin öncelikle e-Fatura’ya geçmesi gerektiğinden, 1.1.2020          tarihinde e-Fatura ve e-Arşiv Uygulamalarına birlikte geçilmesi gerekmektedir. E-arşiv faturası uygulamasına geçildikten sonra yalnızca e-arşiv faturası düzenlenebilmektedir.

KAĞIT fatura düzenlenemez.

3-E arşiv fatura kullanımından vazgeçerek kâğıt fatura kullanımına dönülemez.


Kaynak: Gib
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir