Close
Close

Çiftçi işletme defterine tabi mükellefler ürettikleri ürünleri satarken fatura mı düzenler yoksa müstahsil makbuzu mu?

Çiftçi işletme defterine tabi mükellefler ürettikleri ürünleri satarken fatura mı düzenler yoksa müstahsil makbuzu mu?

Çiftçi işletme defteri tutan mükellef ürettiği baharatı aktarlara kendisi direk olarak satmaktadır. Bu durumda fatura mı kesmelidir? Yoksa alıcı müstahsil makbuzu mu düzenler. Vergi mükellefi olan çiftçilerde belge düzeni nasıldır?

Çiftçi işletme defteri tutan mükellef GERÇEK usulde vergilendirilen mükelleftir.
Satışların da Fatura kullanılır. Gerçek usulde vergi mükellefi olanlar diğer mükelleflerden farkı yoktur. Fatura alır fatura düzenler.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir