Close
Close

Yurt dışına yapmış olduğumuz ihracat işlemi sırasında satış faturası ile gümrük çıkış beyannamesi arasındaki farka istinaden CreditNote düzenlenebilir mi?

Yurt dışına yapmış olduğumuz ihracat işlemi sırasında satış faturası ile gümrük çıkış beyannamesi arasındaki farka istinaden CreditNote düzenlenebilir mi?

Mükellefimiz mayıs ayında 20.000 Euro’luk bir ihracat yaptı.
Fakat yurt dışına fatura edilirken fatura üzerinde bir kaç kalemde birim fiyat hatalı yazıldığından hem fatura hem de GÇB’de belirtilen tutar 26.000 Euro olarak yazıldı.
Karşı taraf bize 20.000 Euro gönderecek. Bu durumda kalan fark için ne yapmamız gerek? Karşı firma bize bir fiyat farkı faturası düzenlemiyor.
Biz Creditnote (alacak dekontu) düzenlesek vergi kanunları açısından bir sıkıntı yaşar mıyız?

Alacak dekontu olmaz. Karşı tarafın size belge vermesi gerekir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir