Close
Close

Yabancı tüzel kişiliğe ödenen kâr payı ödemesine ilişkin kesilen stopaj muhtasar beyannamede hangi kodda bildirilir?

SGK’lı çalışan olmadığı için MuhSgk’yı üç aylık olarak veriyorduk. Mart ayında bir kişi işe başladı. Bu durumda MuhSgk’yı mart ayında üç aylık olarak verebilir miyiz? 

Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİRSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) 

Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname ile aylık olarak verilecektir.

Bir anonim şirketin 100% hissedarı olan yabancı kuruma aynı şirket tarafından ödenen kâr payından yapılan (çifte vergiyi önleme anlaşması kapsamında değişik tarife uygulanan) stopaj kesintisi, muhtasar beyannamede hangi koddan beyan edilir?

062 kod kullanılacağı görüşündeyiz.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. logomuhasebe veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts