Close
Close

Veraset ve intikal beyannamesinde gayrimenkul hangi değer üzerinden hesaplanmaktadır?

Bir mükellefin annesi vefat etti 4 ay içinde bildirimde bulunulmalıdır. Merhumun gayrimenkul değeri 7 milyona yakındır. Veraset beyannamesini tapu değerine mi bakacağız? 

Veraset ve intikal vergisi beyannamesi vefat eden kişinin ikametinin bulunduğu yerdeki veraset ve harçlar vergi dairesine 4 ay içinde verilir. Veraseten intikal eden gayrimenkullerin emlak vergi değeri için belediye emlak vd. den beyan sureti alınır. 

Beyan değerleri toplamından her varis için 2021 yılı için 334.534.-tl istisna uygulanır. (334.534 x4 varis) = 1.338.136 TL matrahtan indirilir (istisna) kalan tutar için aşağıdaki tabloya göre vergi hesaplanır. 


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts