Close
Close

Tapuda arsa olarak görünen konutların satışında KDV oranı ne olacaktır?

Gayrimenkul pazarlama faaliyet gösteren A.Ş. Türkiye sınırları içerisinde 100m2’lik konutu tapu işlemi ile satışını yapmıştır. Ancak tapu da niteliği arsa olarak geçmektedir. Fatura ederken konut olarak değerlendirip yüzde 1 KDV’li konut faturası mı düzenlemeliyim ya da tapu belgesine göre arsa faturası mı?

Konutlar (daire) için uygulanan KDV oranı aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

Arsa vasfına göre hesaplanmaz.

Yapı ruhsatı 01/01/2013 tarihinden sonra alınan konutların tesliminde;

Büyükşehir Belediyelerindeki LÜKS VEYA BİRİNCİ SINIF İNŞAATLARIN Net alanı 150 m2’ye kadar olan KONUTLARIN Tesliminde;

Binanın üzerine yapıldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunun 29. Maddesine istinaden Tespit edilen arsa birim m2 vergi değeri;

• 500 .-TL ile 1.000.-TL (1.000.-TL hariç) arasında olan KONUTLARIN tesliminde uygulanacak KDV oranı %8’dir.

• 1.000.-TL ve üzerinde olan KONUTLARIN tesliminde uygulanacak KDV oranı %18 dir.

• Büyükşehirlerde 150 m2’ye kadar olan konutların inşaat kalitesi LÜKS VEYA BİRİNCİ SINIF OLMAYANLAR için uygulanacak KDV oranı %1 dir.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir