Close
Close

Tanıtım amaçlı verilen ürünler için fatura düzenlemeli miyiz?

1-Tanıtımımızı yapmak için Vergi mükellefi olmayan gerçek bir kişiye satışını yapmış olduğumuz 1 adet ürün verilmiştir. Bu ürün karşılığında herhangi fatura kesmeli miyiz yoksa sevk irsaliyesi ile bedelsiz yazıp teslim etmemiz yeterli midir?

Fatura düzenlenecek ve KDV hesaplanacak. Düzenlenen fatura 760(B) 391(A) 153(A) olarak kayıt yapılacak

2-Aylık kira net 6.300 TL bankadan ödeniyor bunu BA formunda 6.300 TL olarak mı beyan edilmesi gerekiyor yoksa stopajlı tutar olan 7.875 TL olarak mı BA formunda beyan edilmesi gerekir.

BRÜT Tutar Ba formuna yazılır.

3- Personele ait harcırah uygulamasıyla ilgili;

                1- Yurtiçi seyahatlerinde değil de sadece yurtdışı seyahatlerinde kullanılabilir mi?

                2- Otel ücretini şirketin karşıladığı durumlarda harcırah uygulaması uygulanabilir mi?

1-Harcırah ister yurt içi ister yurt dışı olsun uygulaması yapılır. Yasanın belirlediği istisna kullanılır.

2-Sadece günlük kısmı uygulanır. Otel bedeli ayrıca fatura ile gider yazılır.

4- Kurum Geçici vergi tahakkukunu (30.09.2019 , 31.12.2019 193b-360a) gibi dönem sonlarında mı yapmalıyım yoksa geçici vergi ödemelerini yaptığım tarihte 193 hesaba kaydetmem yeterli midir?

Tahakkuk her geçici vergi dönem sonunda yapılır. Ödeme ise; ödeme tarihinde yapılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir