Close
Close

Meslek mensupları müşterilerinin defterlerini 3. Bir kişiye teslim edebilir mi?

Tek pay sahipli ve pay sahibi yabancı uyruklu olan bir müşterim (halen sözleşmesi devam etmektedir.) banka ekstrelerini ve genel kurul karar defterini başka bir meslek mensubuna vermemi istiyor. Banka hareketlerinde şüphelendiği bir durum varmış. Diğer meslektaş arkadaşta benden bazı evrakları ve genel kurul karar defterini istiyor. Defteri veremeyeceğimi zira bana borcu olduğunu söylüyorum o zaman bende avukatı aracılığı ile aldırtırım diyor. Şunları öğrenmek istiyorum;
1- Meslektaşın bu defteri istemeye hakkı var mı?
2- Eğer ben meslektaşın istediği evrakları verirsem suç işlemiş olur muyum?

Meslek mensubu defter ve belge isteme hakkı yoktur. 

Müşteriniz veya Avukat isteyebilir. İstenilen belgeleri Müşterinin kendisine veya vekili olan Avukata tutanak ile teslim edilir. 

SERBEST MUHASEBECI MALI MUSAVIR VE YEMINLI MALI MUSAVIRLERIN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Defter ve Belgelerin Saklanması ve İadesi 

Madde 27 – Meslek mensupları kendilerine tevdi edilen defter ve belgeleri işlerinin gerektirdiği süre içinde iyi niyetle muhafaza etmek ve işin bitiminde iade etmek zorundadırlar. Şu kadar ki, defter ve belgelerin geri alınması, sahibine yazı ile bildirilmiş olduğu hallerde saklama mükellefiyeti bildirme tarihinden itibaren bir ay içinde sona erer. İşin bitiminden itibaren bir ay içinde sahipleri tarafından alınmayan defter ve belgeler bir yazı ile ilgililerin bağlı olduğu vergi dairesine teslim edilir.


Kaynak: ismmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts