Close
Close

Mali Müşavirlerin kamu görevi statüsünde midir?

1- Smmm’ler devlet memuru mu?

2- Gelir vergisi gelir üzerinden alınıyorsa konusu 7 gelir unsurundan oluşuyorsa gelir kazanmadan 5510 6/k bendine göre 4b’li olma zorunluluğu başlamaz diye düşünüyorum. Doğru mu? Yanlış mı? Çünkü SMMM bürosu açtığımda ödemek istemiyorum.

1.Hayır

2.Madde doğru ama 5510 sayılı kanun sigortalılıkların çakışmasının 6111 sayılı kanun 33. madde ile açıklar. Ayrıca SMMM’ler aynı zamanda 3568 sayılı yasaya tabidirler ve konu ile ilgili 1 nolu TÜRMOB genelgesi bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bağımlı çalışanları 4a bağımsız çalışanların 4b’li olup olmadığını kontrol eder.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir